Jag vill handla som

Företag Exkl. moms
Privat Inkl. moms
Handla smidigt utan konto
Produkten har blivit tillagd i varukorgen
Cart
Online sedan 2009

 

Stort eget lager

 

Snabba leveranser

 

Frakt 99:-

Lekplatsutrustning för trygg och varierad lek

En välplanerad lekplats

Lekplatsmiljö med lekplatsutrustning, gunga och klätterställning

En välplanerad lekplats behöver ge barn möjlighet att röra sig, upptäcka, klättra, balansera, gunga och leka tillsammans. För BRF:er, samfälligheter, skolor och fastighetsägare handlar valet av lekplatsutrustning inte bara om enskilda produkter, utan om att skapa en utemiljö som fungerar över tid.

 

Genom att kombinera olika typer av lekutrustning kan lekplatsen anpassas efter barn i olika åldrar, platsens storlek och hur miljön används i vardagen. Hos Skyltab finns lekplatsutrustning för både mindre innergårdar och större lekytor i offentlig eller gemensam miljö.

 

Gunga för lekplats och gemensam utemiljö

Börja med platsens behov och barnens ålder

Innan du väljer lekutrustning är det bra att utgå från vilka barn som ska använda platsen. En lekplats vid en BRF eller innergård används ofta av yngre barn i närheten av hemmet, medan en skolgård eller större parkmiljö kan behöva utrustning som tål mer intensiv användning och passar fler åldrar.

 

Yngre barn har ofta störst nytta av sandlådor, mindre rutschkanor, fjädergungor och enkla lekredskap. Äldre barn söker vanligtvis mer rörelse, balans, klättring och social lek. Där passar till exempel större lekställningar, gungor, karuseller och utrustning för bollspel bättre.

 

En bra lekplats behöver därför inte innehålla allt, men den bör erbjuda flera olika sätt att leka på.

Kombinera lekplatsutrustning för flera typer av lek

En lekplats blir ofta mer användbar när utrustningen kompletterar varandra. En gunga ger rörelse och igenkänning, en rutschkana skapar fart och enkel aktivitet, medan en lekställning kan kombinera klättring, balans och social lek på samma plats.

För många gemensamma utemiljöer är det klokt att börja med några grundfunktioner och sedan bygga vidare utifrån platsens storlek. Det gör det lättare att skapa en lekplats som känns genomtänkt utan att den blir överbelastad med produkter.

Gungor till lekplats

Gungor

Gungor är en klassisk del av lekplatsen och fungerar i många olika miljöer. De passar både på innergårdar, skolgårdar och lekplatser där barn i olika åldrar vistas.

 

Lekställning och klätterställning för lekplats

Lekställningar

Lekställningar ger ofta mycket lek på en begränsad yta. De kan innehålla klättring, balans, samspel och rörelse i samma konstruktion.

 

Rutschkana som lekutrustning för barn

Rutschkanor

Rutschkanor är ett tydligt och lättförståeligt lekredskap som passar både som fristående utrustning och som del av en större lekplatsmiljö.

 

Lekutrustning för mindre gårdar och innergårdar

På mindre gårdar är det särskilt viktigt att välja lekplatsutrustning som använder ytan effektivt. Alla lekplatser behöver inte ha stora lekställningar eller omfattande anläggningar. För många BRF:er och samfälligheter räcker det ofta långt med några väl valda produkter som ger tydlig funktion.

 

En sandlåda kan vara ett bra val för yngre barn, särskilt på innergårdar där leken sker nära bostaden. Fjädergungor och mindre vippdjur tar begränsad plats men ger ändå rörelse och aktivitet. En mindre rutschkana kan också vara ett bra komplement där ytan är begränsad.

 

För fastighetsägare är det även viktigt att tänka på placering, överblick och hur lekytan fungerar tillsammans med gångstråk, sittplatser, cykelparkering och övrig gårdsmiljö.

Sandlåda på lekplats för barn

Sandlådor

Sandlådor passar särskilt bra för yngre barn och är ett vanligt inslag på innergårdar, förskolemiljöer och mindre lekplatser.

Fjädergungor

Fjädergungor är ett enkelt sätt att skapa lek och rörelse även på mindre ytor. De är ofta lätta att placera in i en befintlig lekmiljö.

Rutschkanor

En mindre rutschkana kan vara ett bra val när lekplatsen ska vara tydlig, lättanvänd och anpassad för yngre barn.

Skapa variation med rörelse, naturlek och ljudlek

När grundfunktionerna är på plats kan lekplatsen kompletteras med utrustning som ger mer variation. Det kan handla om karuseller för rörelse, naturlek för en mer organisk lekmiljö eller ljudlek som ger barn möjlighet att utforska ljud, rytm och samspel.

 

På större lekplatser kan även bollspel vara ett viktigt inslag, särskilt där barn och ungdomar behöver ytor för aktivitet. Den typen av utrustning passar ofta bra på skolgårdar, aktivitetsytor och större gemensamma utemiljöer.

 

Naturlek och lekutrustning i utemiljö

Välj lekutrustning efter miljön

Olika platser ställer olika krav på lekplatsutrustningen. En BRF-innergård behöver ofta en trygg och överblickbar lösning som fungerar nära bostäder. En skola kan behöva mer slitstark utrustning med flera aktivitetsmöjligheter. I parker och offentliga miljöer blir placering, tillgänglighet och helhetsintryck särskilt viktigt.

 

Naturlek kan passa bra i grönare miljöer där lekplatsen ska smälta in i omgivningen. Ljudlek kan skapa en mer sensorisk lekmiljö och fungera som ett komplement till fysisk lek. Karuseller och bollspel passar bäst där det finns tillräckligt med plats och där rörelseleken kan ske utan att störa andra funktioner på området.

Karusell för lekplats

Karuseller

Karuseller ger fart och rörelse och passar främst där det finns en tydlig lekzon med tillräcklig yta runt utrustningen.

Bollspel och bollsportsutrustning för lekplats

Bollspel

Bollspel passar bra på större gårdar, skolgårdar och aktivitetsytor där barn behöver plats för mer fysisk lek.

Ljudlek och musikinstrument för utomhusmiljö

Ljudlek

Ljudlek ger barn möjlighet att utforska ljud och rytm utomhus och kan vara ett bra komplement till traditionell lekutrustning.

En lekplats bör planeras som en helhet

När lekplatsutrustning väljs in till en BRF, skola, samfällighet eller fastighet är det viktigt att se hela ytan. Lekredskap, fallunderlag, gångvägar, sittplatser och övriga produkter i utemiljön behöver fungera tillsammans.

Det är också bra att tänka långsiktigt. En lekplats ska vara lätt att använda, enkel att förstå och anpassad efter de barn som faktiskt vistas på platsen. Genom att kombinera lekutrustning för rörelse, balans, fantasilek, social lek och lugnare aktivitet skapas en mer användbar lekmiljö.

Se hela sortimentet av lekplatsutrustning hos Skyltab och välj produkter som passar den aktuella platsens behov, yta och målgrupp.

Moms visas:
Produkter